POLOLÁNÍK, ZDENĚK (b. 1935)

Zdeněk Pololáník (born October 25, 1935, Brno, Czechoslovakia) is a Czech composer and organist who with his wife lives in Ostrovačice, Czech Republic. He belongs among the most respected Czech contemporary composers today.
 
He studied organ at the Brno Music Conservatory with Professor Josef Černocky and composition with František Suchý. Graduating from the Conservatory in 1957, he continued his composition studies at the Janáček Academy of Music and Performing Arts with Professor Vilém Petrželka and Theodor Schaefer. After graduating from JAMU in 1961, he focused on being a freelance composer. He considers himself to be mostly a self-taught composer.
 
Zdeněk Pololáník has written nearly 700 compositions of various styles and genres—400 of these were written for film, television and stage works. He became a sought-after composer of film music, sacred music and commissioned works. His music has been performed by prominent musicians, orchestras and choirs worldwide.
 
In 2005, on the occasion of his 70th birthday, he was honored at the International Organ Festival of Zdeněk Pololáník named in his honor since 2010. For his 80th birthday celebration, organists honored him with performances of his works at the opening concert of the 2015 Brno Organ Festival while choirs performed many of his works throughout the year, and an opera of his was performed in Litomyšl.
 
His daughter Jana, an organist and accompanist for choirs, performs Zdeněk’s works at the annual music festival held in Tišnov named after her father. His son, Petr Pololaník, is a conductor and orchestrator at Capellen Music Productions.
 
Czech Translation
 
Zdeněk Pololáník (narozený 25. října 1935 v Brně) je český hudební skladatel a varhaník žijící se svoji manželkou v Ostrovačicích.
 
Na brněnské konzervatoři studoval varhany u prof. Josefa Černockého a skladbu u prof. Františka Suchého. Po absolutoriu konzervatoře v roce 1957 pokračoval ve studiu skladby na Janáčkově akademii muzických umění v Brně a po ukončením studia na JAMU v roce 1961 se z něho stal nezávislý skladatel. Je autorem více než 700 děl různých stylů a žánrů, z toho zhru- ba 400 kompozic tvoří filmová, televizní a scénická hudba. Stal se vyhledávaným skladatelem filmové a duchovní hudby. Jeho skladby jsou interpretovány předními hudebníky, orchestry a sbory po celém světě.
 
V roce 2005 byl u příležitosti jeho 70. narozenin po něm poj- menován Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové.Od roku 2010 je každoročně pořádán Hudební festival Zdeňka Pololáníka v Tišnově.
 
K jeho 80. narozeninám v roce 2015 varhaníci zahráli jeho skladby na zahajovacím koncertě varhanního festivalu v Brně. Sbory prováděly jeho četné skladby v průběhu celého roku 2015 a jeho opera se hrála v Litomyšli na hudebním festivalu. Jeho dcera Jana působí jako varhanice a korepetitorka sborů, hraje otcova díla na každoročním hudebním festivalu v Tišnově. Jeho syn Petr Pololáník je dirigent a orchestrator v Capellen Music Production.
Loading...